Сабақ тақырыбы Жердің табиғи және жасанды серіктері. Геосинхронды және геостационарлы орбиталар

Байқоңыр космодромның географиялық орналасуы.Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және

халықаралық маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) жерсерік байланысын ұйымдастыру қағидасын түсіндіру;

Байқоңыр космодромның жергілікті және халықаралық маңызын бағалау;

Сабақ мақсаттары Оқушылар жердің табиғи серіктері мен жасанды серіктерінің арасындағы айырмашылықты түсінеді

Жасанды серіктерінің орбитаға шығару әрекетін біледі

Геостационарлы және геосинхронды  орбиталарандағы серіктің қозғалыс траекториясын салады

Байқоңыр космодромының географиялық маңызын біледі.

Жетістік критерийлері Жасанды серіктерінің орбиталарындағы траекториларын біледі

Геостационарлы және геосинхронды орбиталарының арасындағы айырмашылығын түсінеді

Орбиталарды сала алады.

Байқоңыр космодромының маңыздылғын түсінеді.

Тілдік  мақсаттар

 

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Орбиталарының траекториясын сипаттай алады

Пәнге тән лексика мен терминология:

Жасанды серік, табиғи серік, геостационарлы, геосинхронды,  Байқоңыр

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Геостационарлы орбитада…

Геосинхродны орбитада…

 

Құндылықтарды дарыту

 

 

Қазақстандық патриотизм: Байқоңыр ғарыш айлағын қарастыру

Топтарда жұмыс істеу

Пәнаралық байланыстар География: Байқоңыр ғарыш айлағының географиялық маңызы.

Информатика: ГИС жұмыс істеу принципі.

АКТ қолдану дағдылары Презентациямен жұмыс істеу.

Phet/Colorado.edu

Бастапқы білім

 

Физика 7 сынып: Бүкіләлемдік тартылыс заңы.

 

 

 

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар
Сабақтың басы

0-5 мин

 

Оқушылармен сәлемдесу

Сабаққа дайындығын тексеру

Үй жұмысын тексеру.

Сабақтың ортасы

5-15 мин

 

15-18 мин

 

 

 

 

 

 

 

18-22 мин

 

 

 

22-25 мин

 

 

 

 

 

25-33 мин

 

 

 

 

33-40 мин

 

 

40-50 мин

50-65 мин

 

 

65-75 мин

 

/Өткен тақырыпты қайталау/

(І)CLIL /analog and digital signals/

 

/Қызығушылықты ояту /Проблемалық сұрақ қою/

(Т)Сигналдарды беру кезінде, біз көбінесе сымдарды қолданамыз. Алайда сигналды алыс қашықтыққа жіберу үшін көп километр сым кетеді, ол өзара қымбатқа түседі. Сіздің ойыңызша, сигналды жіберуді арзандататын әдісті айтыңыз?

/Спутниктерді/ серіктерді пайдалану/

 

/Мағынаны ашу/

Оқушыларға ұялы телефондардың қалай жұмыс істейтіні туралы видео көрсету. /Электромагниттік толқындармен байланысы/ Видео 1

 

/Топтық жұмыс/

(G) Сіздер сигналдардың берілуі туралы видео қарастырдыңдар, ал осы сигналдың серіктер арқылы қалай тарала бастағанын білесіз бе?

Видео 2

 

Оқушыларды топтарға бөлу.

–          1 топ – Геостационарлы орбита

–          2 топ – Геосинхронды орбита

Оқушыларға ақпараты бар А4 парақтары беріледі.

Олар сұрақтарға жауап беруі тиіс.

Содан кейін постерді құрайды да, басқа тоқа түсіндіреді. Олар өзара өзіне жазып алады және керісінше.

 

CLIL – True or False question

Байқоңыр және басқа ғарыш айлақтары /Ізденістік жұмыс/

Оқушылар ғаламторды пайдаланып, келесі сұрақтарға дәптерлеріне жауап беруі тиіс:

–          Ғарыш айлағын Байқоңырда   орналастыруына  әсер еткен факторларды ата /оның маңыздылығын/:

–          Осы  аймақта  тұратын  адамдарды   және   қоршаған  ортаны  қорғау  үшін  қауіпсіздік  ережесін  қарастырыңыздар.

–          Онда  жұмыс  істейтін  адамдардың  қажеттіліктері  мен  байланыс  жасау  әдістерін  қарастырыңыздар

–          Картадан  ғарыш  айлақтарын  табыңыздар  және  осы  шарттарға  байланысты  олардың  орналасқан  орындарын  талқылаңыздар.

–          Олардың  орындарын  анықтау  үшін  географиялық  білімдерін  және  әдістерін  қолдануды  талқылаңыздар

 

Қосымша 1- CLIL

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

https://twig-bilim.kz/film/how-do-mobile-phones-work-5721/

 

https://twig-bilim.kz/film/the-satellite-story-5222/

 

 

 

 

 

Қосымша 2

 

 

 

 

Қосымша 1 – CLIL

 

 

Сабақтың соңы

75-80 мин

Рефлексия: Өзара өзін-өзі бағалау.

Үй жұмысы: Байқоңыр ғарыш айлағының маңыздылығын атап кету.

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар серіктердің жасанды және табиғи болатынын біледі. Байқоңыр ғарыш айлағының

Оқушылардың көбі элетромагниттік толқындардың таралуын түсінеді.

Кейбір оқушылар

 

(1)   Өзін-өзі бағалау

(2)   Топпен жұмыс

(3)   Топтардың бағалануы

(4)   Ізденушілік әрекеті

 

Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау. Электромагниттік өрістің техникаға қатер туғызбауын қадағалау.
Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Рубрики: Физика 8 сынып / 8 класс

%d такие блоггеры, как:
Перейти к верхней панели