Қостанай облысы
   Науырзым ауданы
   Дәмді орта мектебінің
   Химия-биология пәні  мұғалімі
   Искакова Мендеш Қабдоллақызы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Заттардың тасымалдануы
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Жүрек-қан тамырлар жүйесі аурулары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8.1.3.12. Қан тамырлар жүйесі ауруларының себептері мен белгілерін сипаттау
Сабақтың мақсаты
Барлығы:-Қан тамыр жүйесі ауруларының себептері мен белгілерін атау
Көпшілігі-Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауырған адамдарға алғашқы көмек беру мен зиянды әсер ететін заттарды анықтау.
Кейбіреулері-Жүрек-қан тамыр жүйесі ауруларының алдын алу жолдары мен ауру түрлеріне мониторинг жасау.
Бағалау критерийі
-Жүрек-қан тамыр жүйесінің ауруларының себептерін түсіндіреді, белгілерін атайды.
-Жүрек-қан тамыр жүйесімен ауырған адамдарға көмек көрсету және оған әсер ететін зиянды заттарды түсінеді.
-Жүрек-қан тамыр ауруларының алдын алу жолдарын анықтап науқастану деңгейінің ерекшеліктері туралы ақпарат жинап, мониторинг жинайды.
Тілдік мақсаттар

Талқылау тармақтары
Жүректің жиі соғуы-……. (тахикардия)
………..(гипертония) кезеңде адамның жүрегі айниды, қан қысымы жоғарылайды.
Инфарк және ишемия ауруларына көбіне………..(атеросклероз) себеп болады.
Терминдермен жұмыс.
Қазақша
Орысша
Ағылшынша
Гипотония
Гипотония
hupotension
Инсульт
Инсульт
stroke
Инфарк
Инфарк
infarction

Құндылықтарға баулу

Зайырлық қоғам және жоғары руханият. Топта, жұпта бірлесе жұмыс атқарып өзгеге құрметпен қарау, сыни ойлау дағдысын қалыптастыру, салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс
Химия:макро-микро элементтер
Ағылшын:термин сөздер
Дене шынықтыру: қантамыр жүйесі ауруларын алдын алу жаттығулары
Медицина:ауру түрлері
Алдыңғы білім

7.1.3.6 – жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу.
7.2.4.1 – адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу.

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар
Сабақтың басы

Ұйымдастыру. Түгендеу.
«Ақ тілек, әсем күлкі» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру.
– Көңіл – күйлеріңіз қалай?
– Керемет! (қолдарын көтереді)
– Сабаққа дайындықтарын қалай?
– Тамаша (алақандарын шапалақтайды)
– Ынталарын қалай?
– Ғажап! (қолдарын көтереді)
– Ендеше сабағымызды бастайық!
– О, о, о (бас бармағын көтереді).

«Мен саған, сен маған» әдісі арқылы үй тапсырмасына сұрақтар қою.
Сұрақтар:
1.Қан тамыр жүйесінің қандай түрлері бар?
2.Қан айналым шеңбері нешеге бөлінеді.?
3.Тұйық қан айналым жүйесі деген не?
Кері байланыс: «Түсініксіз сұрақ»
Оқушылар өздеріне онша түсінікті емес бір немесе екі сұрақты жазады. Содан кейін мұғалім мен сынып бұл сұрақты түсіндіру жолдарын іздестіреді.
Топпен жұмыс.«Жүрек- қан тамырлар аурулары» (Гипертония, Атеросклероз, Тахикардия) қиындыларын жинақтау арқылы 3 топқа бөлінеді.

Презентация (слайдтар)
Жүрек қан-тамырлар аурулары жазылған қиындылар

Сабақтың ортасы

1-тапсырма:
Оқу мақсаты: Қан тамыр жүйесі ауруларының себептері мен белгілерін атау.
Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу, түсіну
Бағалау критерийлері: Жүрек-қан тамыр жүйесінің ауруларының себептерін түсіндіреді, белгілерін атайды.
«Алфавит» әдісі (терминдермен жұмыс.) жеке жұмыс

(алфавиттегі әріптерден тақырып бойынша термин тауып, аурулардың түрлерін белгілейді.)
Кесте
ауру
белгілері

Дескриптор:
1.Жүрек-қан тамырлар ауруларының түрлерін біледі.
2.Әр аурудың белгілерін кестеге толтырады.
Қ.Б: «Жетістік баспалдағы»
Оқушы анықтама беріп, өзінің қай сатыда тұрғанын белгілейді.

Жұппен бағалайды.
Кері байланыс:
1.Неліктен бұл сатыны таңдадыңыз?(мұғалім-оқушыға)
2.Қандай терминдерге анықтама бере алмадың? (оқушы-оқушыға)

2- тапсырма:
Оқу мақсаты: Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауырған адамдарға алғашқы көмек беру мен зиянды әсер ететін заттарды анықтау.
Ойлау дағдыларының деңгейлері: талдау
Бағалау критерийлері:
Жүрек-қан тамыр жүйесімен ауырған адамдарға көмек көрсету және оған әсер ететін зиянды заттарды түсінеді.
«Еркін талқылау» әдісі (топпен жұмыс)
1-топ.Жүрек-қан тамыр ауруларына алғашқы көмек
2-топ.Жүрек-қан тамыр ауруларына зиянды әсер ететін заттар
3-топ.Жүрек-қан тамыр ауруларының алдын алу ережелері

Дескриптор:
1.Жүрек-қан тамыр ауруларына алғашқы көмек көрсету жолдарын біледі.
2.Жүрек-қан тамыр ауруларына әсер ететін зиянды заттарды айтады
3.Жүрек-қан тамыр ауруларының алдын алу ережелерін сақтайды.

Қ.Б: :«Қысқа да нұсқа»
Екі жұп тақырыпқа байланысты бір-біріне 3сұрақ ( Бүгін не білдіңіз?, Не есіңізде қалды?, Түсінбеген тұсыңыз?) қояды.
Жұппен бағалайды.
Кері байланыс:
1.Жүрек-қан тамыр ауруларына басқа да қандай заттар әсер етеді?(мұғалім-оқушыға)
2.Аурудың алдын алу ережелерін толық түсіндің бе ?(оқушы-оқушыға)

3-тапсырма :
Оқу мақсаты: Жүрек-қан тамыр жүйесі ауруларының алдын алу жолдары мен ауру түрлеріне мониторинг жасау.
Ойлау дағдыларының деңгейлері: жинақтау, талдау
Бағалау критерийлері: Жүрек-қан тамыр ауруларының алдын алу жолдарын анықтап науқастану деңгейінің ерекшеліктері туралы ақпарат жинап, мониторинг жинайды.
«Болжам» әдісі
Тапсырма :Жүрек- қан тамырлар ауруларының алдын алу жолдарын тізімдеп, науқастардың көрсеткішінің динамикасын құру.
Ғаламтордан Қостанай облысында инфаркт, тахикардия, гипертония, атеросклероз ауруымен ауырған адамдардың кейінгі үш жылдық көрсеткішіне кесте құрып, мониторинг жасайды.
Дескриптор:
1.Жүрек- қан тамырлар ауруларының алдын алу жолдарын сипаттайды.
2.Қостанай облысы бойынша инфаркт, тахикардия, гипертония, атеросклероз ауруымен ауырған адамдардың көрсеткіштерін жинайды.
3.Көрсеткіш кестесіп құрастырып, мониторинг жасайды.
Қ.Б: :«Өзін-өзі бағалау парағы»
Парақтағы ұяшықтардағы сұраққа жауап береді.

Өзін-өзі бағалайды.

Кері байланыс:
1.Отбасыңда аурудың алдын алу жолдарының ережелерін сақтайды ма?(мұғалім-оқушыға)
2.Өз ауданымызда осы ауру түрлерімен ауыратын адамдарға мониторинг жасағың келе ме? (оқушы-оқушыға)

Саралауға арналған тақырыптар оқушылардың ойлау дағдысының деңгейіне сай құрастырылған.
А-В-С әдісі
А: Сұрақтарға «ия\жоқ» деп жауап беру:
Жүрек кемістігі туа және жүре пайда болған деп бөліне ме?
Спиртті ішімдік жүректің соғуын жиілете ме?
Вена қан тамырларынан аққан қан ашық қызыл түсті ма?
Қан бұлшықеттерді оттекпен және қоректік заттармен байытады ма?
Қанда гемоглобиннің түсіп кетуі жүрек жұмысының бұзылуына әкеле ме?
Бағалау критерийі
Дескриптор
Жүрек- қан тамырлар жүйесі туралы дұрыс ақпараттарды біледі.
Жүрек-қан тамыр ауруларының маңыздылығын біледі.

В: Жүрек-қан тамыр жүйелері ауруларын кестеде сәйкестендіру
1
Тахикардия
Жүрегі айниды, тері қызарады
2
Инсульт
Жүрек аймағы ауырады
3
Миокард
Ауру баяу дамиды
4
Гипертония
Кеуде тұсы ауырады
5
Ишемиялық ауру
Миға қан құйылады

Бағалау критерийі
Дескриптор
Жүрек-қан тамыр аурулары мен оның сипаттамаларын сәйкестендіреді.
Жүрек-қан тамыр ауруларын қорытындылайды.

С: «Егер мен кардиолог болсам….» эссе жазу

Бағалау критерийі
Дескриптор
«Егер мен кардиолог болсам..» тақырыбына эссе жазады.
Кардиолог мамандығының қызметін түсінеді.

Қ.Б: «Гүлдер». Оқушыларға қағаздан қиылған үш түсті гүл үлестіріледі. Олар сабақ қорытындысы бойынша қызыл түсті гүлді ең көп көмектескенге, сары гүлді ең сыпайы оқушыға, ал ақ гүлді ең жақсы тыңдай білген балаға беруі керек. Ең үлкен гүл шоғы кімде болар екен?
Кері байланыс:
1.Салауатты өмір салтын сақтау дегенді қалай түсінесің? (мұғалім-оқушыға)
2.Кардиолог мамандық иесі болғың келе ме? (оқушы-оқушыға)

Презентация, кесте

https\kk.m.wikipedia.org
bilim-all.jospar
sabag.kz

https\zakon.uchet.kz
Үлестірме материалдар,ватман, түрлі-түсті қарандаштар

Сұрақтар жазылған слайд

Кесте толтыру парақшалары
www.nnch.kz
https\sozdik.kz

Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы:
Рефлексия : «Ай» әдісі

Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, өз-өзін бағалайды.

Толық ай – сабақты толық түсіндім;
Жарты ай – мен жартылай түсіндім;
Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.
Жүрек-қантамырлар жүйесі ауруларын талдайды.
Жүрек-қан тамырлар жүйесі аурулары тақырыбына реферат жасау
Айдың суреті
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

-Сабақтың мақсаты оқушы қажеттілігіне сай сараланып құрастырылды.
-Мұғалім үшін мақсат қоюға ықпалын тигізеді, оқушыларды оқу үрдісіне тартады .
– Оқушылардың сабаққа ынтасын оятады.
-«А-В-С»әдісінде «Ия\жоқ» тапсырмасы лезде жауап беруге, «Лабиринт» сәйкестендіруге,
« Егерде мен…» шығармашылыққа баулуға негізделді.
– Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша дерек көздер: https\kk.m.wikipedia.org
bilim-all.jospar
sabag.kz. https\zakon.uchet.kz
www.nnch.kz
https\sozdik.kz берілді.
Сабақ барысында оқушылардың материалды игеру деңгейін бағалау үшін келесі әдістер мен кері байланыстар қолдандым: -«Мен саған, сен маған» әдісі «Түсініксіз сұрақ» ,
-«Алфавит» әдісі
« Жетістік баспалдағы» , -«Еркін талқылау» әдісі «Қысқа да нұсқа»,
-«Болжам» стратегия әдісі «Өзін-өзі бағалау» ,
«Иә/жоқ»,«Лабиринт» «Егерде мен…..» әдістері «Гүлдер», «Ай». Бұл әдістерді қолданғанда оқушылар өз жұптарын, топтарын қызығушылықпен бағалап отырды.
«Сергіту сәті» (Қаңқалар биі)
Бөлмедегі жарықтың дұрыс түсуі, интербелсенді тақтаны тиімді пайдалану, тазалық пен ұқыптылық сақтау. Бөлмені желдету, сыныптың тазалығы, қауіпсіздік ережесі.

%d такие блоггеры, как:
Перейти к верхней панели